Co to jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy to część Funduszu Pracy, z którego środki przeznaczone są na dofinansowanie kształcenia pracowników i pracodawców, w celu podniesienia ich kompetencji. Jego działanie ma na celu zapobieganie utracie zatrudnienia poprzez podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz zwiększanie ich konkurencyjności na rynku pracy.
Na czym polega dofinansowanie z KFS?
Środki otrzymane z KFS można wykorzystać na dowolne szkolenie wskazane przez pracownika lub pracodawcę.
Dofinansowania obejmują szkolenia z różnych obszarów, również tych które występują w naszej ofercie, które są zgodne z priorytetami KFS.
Pracodawca może otrzymać dofinansowanie na szkolenia dla każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, niezależnie od wymiaru czasu pracy określonego w umowie. Dofinansowanie można uzyskać, realizując szkolenia w obszarach priorytetowych określonych przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS). Przykładowymi obszarami priorytetowymi są szkolenia dotyczące procesów cyfrowych i informatycznych, wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych. szkolenia dla pracowników powyżej 45 roku życia, wprowadzanie nowych procesów lub technologii w firmach itp. Istnieje wiele innych obszarów, w których można ubiegać się o dofinansowanie z KFS.
Jaki jest poziom dofinansowania z KFS?
Przy dofinansowaniu szkoleń, poziom wsparcia finansowego wynosi 80% kosztów szkolenia dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz 100% dla Mikroprzedsiębiorstw. Jednakże, nie przekracza on trzykrotnej wysokości miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jeśli potrzebujesz pomocy w ustaleniu, czy Twoja firma jest uważana za Mikro, Małe czy Średnie Przedsiębiorstwo, zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu uzyskania wsparcia.
Gdzie mogę złożyć wniosek o finansowanie z KFS?
Aby złożyć wniosek o dofinansowanie, należy skierować go do odpowiedniego Powiatowego Urzędu Pracy, zależnie od miejsca zarejestrowania firmy lub prowadzenia działalności.
Wniosek może mieć formę papierową lub elektroniczną (*uwaga! wniosek elektroniczny musi zostać podpisany podpisem kwalifikowanym)
Urząd Pracy, w ciągu 30 dni od złożenia wniosku przekaże Ci informację zwrotną z odpowiedzią na Twój wniosek.
Jeśli decyzja jest pozytywna, to kolejnym krokiem jest zawarcie umowy z pracodawcą o dofinansowanie wskazanego szkolenia. Pracodawca pokrywa koszt szkolenia, a następnie rozlicza koszt w ramach KFS.
W celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy do zapoznania się z informacją na stronie ministerstwa: https://www.gov.pl/web/rodzina/kfs-2024 oraz kontakt z właściwym Urzędem Pracy w celu określenia terminu naboru wniosków.
Zapraszamy do kontaktu.